Imitacja cegły vs. cegła naturalna

Rustik 540

Rustik 540

Czym tak naprawdę różnią się płytki cegłopodobne od cegły naturalnej? Który materiał będzie lepszy do wykończenia ściany w mieszkaniu, a który na elewacji? To tylko niektóre z pytań, jakie zadajemy sobie planując remont mieszkania lub budowę domu. Czas rozwiać wątpliwości, „co jest czym”.

 

Przeglądając czasopisma wnętrzarskie, coraz częściej napotykamy aranżacje wnętrz, gdzie ściany wyłożone są cegłą. I o ile jest dla nas jasne, że oglądając wnętrze kamienicy, mamy do czynienia ze ścianą z cegły odartą z tynku, to w nowoczesnych loftach już zaczynamy się zastanawiać: jak to jest w zasadzie zrobione?

Płytki cegłopodobne często nazywane są „imitacją cegły”. Określenie imitacji cegieł daje jednak mylne wyobrażenie na temat tego materiału wykończeniowego. Z pewnością płytki cegłopodobne  nawiązują swoją formą do naturalnej cegły, jednak zdecydowanie królują nad nią bogactwem kolorów i wzorów. Imitacja cegły otwiera zatem przed nami nowe możliwości aranżacyjne, wprowadzając pojęcie „cegły” na wyższy poziom. Nowoczesne technologie chemiczne pozwalają producentom płytek cegłopodobnych na stworzeniu kolorów dopasowanych do całości projektu, sprawiając, że przestają być one „imitacją cegły”, a przeradzają się w materiał wykończeniowy pierwszego wyboru.

Oprócz oczywistej przewagi wizualnej, „imitacja cegły” wygrywa ona z naturalną cegłą w kategorii prostoty montażu. Poniżej kilka podstawowych cech wyróżniających imitację cegły na tle płytek ciętych z cegły naturalnej:

 

Różnica w ciężarze.

Pojedyncza płytka imitująca cegłę (bez względu na to czy jest wykonana z gipsu np. Loft czy z betonu np. Rustik ) jest lżejsza od cegły – 1m² płytek cegłopodobnych Country Stegu waży 17 kg, a płytek z cegły ciętej aż 27 kg! Jest to ważna kwestia, jeśli mamy do czynienia z ograniczeniami związanymi z obciążeniem ściany lub, gdy ścianę elewacyjną chcemy wyłożyć cegłą na dużej wysokości. Imitacja cegły umożliwia również klejenie płytek na elewacji ocieplanej styropianem, co w przypadku cegły naturalnej jest niemożliwe bez odpowiedniego przygotowania podłoża. Cegły klejone na elewacji styropianowej wymagają zastosowania specjalnego systemu montażowego.

Oprócz kwestii formalno-budowlanych, waga płytek jest istotna dla wygody montażu. Im lżejsza płytka, tym ekipa wykonawcza szybciej i sprawniej przeprowadzi prace remontowo-budowlane.


Szybsze klejenie.

Mniejsza waga płytki cegłopodobnej wiąże się również z innymi kwestiami montażowymi. Na klejenie lżejszego materiału, jakim jest imitacja cegły, zużyjemy mniej kleju, a czas jego wiązania znacznie się skróci. Dzięki temu zaoszczędzimy koszty montażu i wcześniej będziemy mogli rozpocząć proces fugowania płytek.

Oszczędne fugowanie

„Imitacja cegły”  ze względu na sposób produkcji oraz materiał jest zdecydowanie cieńsza niż ta z cegły naturalnej. Płytkie lico przyklejonych płytek cegłopodobnych gwarantuje zużycie mniejszej ilości zaprawy do fugowania (nie musimy nakładać grubej warstwy dla uzyskania estetycznego wyglądu). Cieńsza warstwa fugi schnie szybciej, zatem nie musimy długo czekać na efekt końcowy. Ponadto, cieńsze płytki cegłopodobne sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach, w których każdy zaoszczędzony cm³ przestrzeni jest na wagę złota.

Dodatkowy atutem płytek cegłopodobnych jest możliwość zaopatrzenia się w płytki z gotową fugą takiej jak: Parma (gips) czy Boston (odpowiednik w betonie). Płytki cegłopodobne z gotową fugą układa się na ścianie niczym klocki – montaż jest szybki i łatwy oraz nie wymaga doświadczenia w pracach remontowych.


Łatwiejsza obróbka.

Płytki cegłopodobne wykonane są z naturalnych mieszanek na bazie betonu lub gipsu. Płytki z cegły poddawane procesom wypalania są zdecydowanie twardsze. Zarówno cegły cięte, jak i płytki cegłopodobne betonowe docinamy za pomocą tarczy diamentowej. Jeśli jednak nie dysponujemy odpowiednim sprzętem budowlanym, możemy wybrać płytkę cegłopodobną gipsową, którą z łatwością dotniemy za pomocą piłki do drewna. Pamiętajmy jednak, że płytki gipsowe przeznaczone są wyłącznie do montażu wewnętrznego.

Dodatkowym atutem imitacji cegły jest dostępność narożników, które znacząco ułatwiają prace montażowe w przypadku ścian narożnych oraz eliminują problem nieestetycznych rantów w przypadku montażu cegły ciętej.